Image without alt
Feyenoord 1

‘Feyenoorders zijn rolmodellen voor onze leerlingen’

De Van Brienenoordschool wil haar leerlingen leren samenwerken, samenspelen en samenleven. Feyenoord speelt daar met Schoolsport Plus en Club 1908 een belangrijke rol in, vertelt directeur Ronald Pieck.

De naam Van Brienenoordschool is niet zomaar gekozen; de basisschool ligt pal onder de Van Brienenoordbrug in Oud-IJsselmonde. Een volkse én gemêleerde wijk, zegt Pieck. Er wonen mensen van allerlei nationaliteiten, van hoog- tot laagopgeleid. ‘Voor het merendeel van onze leerlingen geldt dat er vanuit huis onvoldoende kracht is om de kinderen hun talenten te laten ontwikkelen’, vertelt Ronald. ‘Dat geldt op alle fronten. Niet ieder kind krijgt de kans om zich sociaal-emotioneel te uiten. Maar ook praktisch; soms is er geen geld om bijvoorbeeld op een sportclub te gaan. Bovendien zijn er maar weinig sportclubs in Oud-IJsselmonde. Kinderen moeten al snel naar Varkenoord fietsen; best een stuk fietsen, ook nog eens over drukke wegen.’

Van 2 naar 7 uur beweging
En dan is er nog de maatschappelijke trend dat kinderen steeds minder bewegen. ‘Daar moet je als school op inspelen en je verantwoordelijk in nemen’, vindt Pieck. Daarom startte de Van Brienenoordschool in seizoen 2020-2021 een samenwerking met Feyenoord. ‘Met het project Schoolsport Plus zorgen we ervoor dat iedere leerling van de school structureel vijf uur per week extra sport en beweging krijgt, door bewegend leren en Feyenoord Pauzesport aan te bieden. De meeste basisscholen hebben twee uur gymles, wij geven dankzij de samenwerking met Feyenoord zeven uur sport per week. Bovendien kunnen onze leerlingen daardoor kennismaken met verschillende sporten, waardoor ze mogelijk structureel gaan sporten.’

Van ik naar wij
De impact hiervan gaat verder dan alleen de lichamelijke ontwikkeling. Pieck: ‘Onze visie is dat we kinderen willen leren samenwerken, samenspelen, samenleven. De maatschappij wordt steeds individualistischer. Kinderen moeten leren dat er naast ik ook een wij is. Dat leren ze bijvoorbeeld tijdens Pauzesport, waar ze in teams moeten samenwerken om tot prestaties te komen. Sport verbindt. Dat is belangrijk met zo'n dertig verschillende nationaliteiten op onze school.’

Van ruzies naar plezier
‘Daarnaast leren ze omgaan met emoties rondom winst en verlies. De Maatschappelijk Trainers begeleiden dat goed. Ik zie minder ruzies en incidenten op het schoolplein dan voorheen. In die zin speelt Feyenoord een belangrijke rol binnen ons pedagogische beleid. De Feyenoorders zijn echt rolmodellen voor onze leerlingen. Omdat een aantal Maatschappelijk Trainers bij Feyenoord Vrouwen 1 speelt, zien onze meiden dat ze later misschien bij Feyenoord kunnen spelen. Dat is prachtig.’

Van De Kuip naar school
Sinds seizoen 2021-2022 doet de Van Brienenoordschool eveneens mee aan Club 1908. Hiermee biedt Feyenoord naschoolse ondersteuning, waarbij de nadruk ligt op het leren van sociale- en wetenschappelijke vaardigheden. Waar kinderen voorheen naar De Kuip kwamen, komen medewerkers van Feyenoord nu ook naar de scholen toe. De Van Brienenoordschool had de primeur. ‘Het is bijzonder dat Feyenoord naar óns komt in plaats van andersom. Dat verlaagt de drempel voor onze leerlingen. Het is geweldig dat een voetbalclub deze maatschappelijke verantwoordelijkheid neemt. Het geeft de kinderen van Rotterdam-Zuid meer kans om hun talenten te ontwikkelen.’

Hoofdpartner

Strategische partners

 • Castore
 • TOTO
 • QTerminals
 • Prijsvrij
 • Heineken
 • EuroParcs
 • D&R Group
 • Verloning[language]
 • LyondellBasell
 • BMW Breeman
 • VriendenLoterij
 • Univé
 • AD
 • RET
 • Knaken

Eredivisiepartner

 • ESPN